نصب و راه‌اندازی پمپ آب

  • 0 نظر

نصب و راه‌اندازی پمپ آب

پمپ آب یکی از تجهیزات مورد نیاز در مراکز صنعتی یا منازلی است که فشار آب کم است. این وسیله کاربردی با مخزن یا بدون مخزن برای انتقال آسان آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مطلب راهنمای کاملی درباره نحوه نصب و راه‌اندازی پمپ آب است. اگر می‌خواهید در این زمینه اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید این مطلب را تا آخر بخوانید.


انتخاب پمپ آب مناسب

اولین قدم برای نصب و راه‌اندازی پمپ آب، انتخاب یک پمپ آب مناسب است. مهم‌ترین نکات برای خرید پمپ آب شامل موارد زیر است.


توجه به دبی و هد پمپ

دو ویژگی مهمی که برای انتخاب پمپ آب اهمیت دارد، دبی و هد پمپ آب است. دبی پمپ آب به میزان آبی گفته می‌شود که در واحد زمان از دهانه خروجی آن خارج می‌شود. به طور مثال برای مخزنی با گنجایش 1000 گالن آب، پمپی که در ساعت 500 گالن آب پمپاژ کند، کفایت می‌کند.

هد پمپ آب هم به ارتفاعی گفته می‌شود که می‌تواند آب را بالا بیاورد. بنابراین اگر در طبقات بالای یک ساختمان سکونت دارید، باید برای نصب و راه‌اندازی پمپ آب باید به هد آن هم توجه کنید تا آب به طبقات بالا برسد. اما در خانه‌های ویلایی پمپ‌هایی با فشار کم هم می‌تواند نیاز مصرف‌کنندگان را تامین کند.


کم صدا بودن پمپ آب

یکی از نکات بااهمیت برای نصب و راه‌اندازی پمپ آب، میزان سر و صدای آن است. بهتر است بدانید با توجه به ساختار پمپ آب، در هر صورت کارکرد آن سر و صدایی را ایجاد می‌کند؛ اما نکته مهم این است که پمپی انتخاب کنید که سر و صدای کمتری داشته باشد و موجب آزار نشود. به طور مثال میزان اسب پمپ از عوامل تاثیرگذار بر صدای آن است. یعنی هر چقدر پمپ آب با قدرت بیشتری کار کند صدای بیشتری را هم تولید می‌کند. البته کیفیت قطعات و برند پمپ هم بر صدای آن تاثیرگذار هستند.


محل نصب پمپ آب

یکی دیگر از موارد بااهمیت برای نصب و راه‌اندازی پمپ آب محل قرار دادن آن است. لازم است اطلاع داشته باشید که نصب پمپ آب بر روی لوله انشعاب شهری موجب افت فشار آب در آن ناحیه می‌شود. به همین دلیل لازم است برای جلوگیری از افت فشار از یک مخزن استفاده کنیم و بعد از کنتور آن را نصب کنیم. به این ترتیب آب ابتدا از کنتور به منبع ذخیره انتقال پیدا می‌کند، سپس با استفاده از پمپ، آب مورد نیاز از منبع ذخیره به لوله‌کشی منتقل می‌شود.

برای نصب و راه‌اندازی پمپ آب، علاوه بر مواردی که بیان کردیم باید به صاف و هموار بودن زمین هم توجه کنیم. بهترین مکان برای نصب و راه‌اندازی پمپ آب، جایی است که صاف و بدون شیب باشد تا اختلالی در عملکرد پمپ آب مشاهده نشود. به طور مثال اگر زیر پمپ آب سنگ ریزه وجود داشته باشد، پمپ با لرزش کار می‌کند.


توجه به قطر ورودی و خروجی پمپ آب

با توجه به اینکه ممکن است قطر ورودی و خروجی آب با هم تفاوت داشته باشد، باید قبل از خرید نسبت به اندازه‌گیری آن اقدام کنید. اگر برای نصب و راه‌اندازی پمپ آب به قطر ورودی و خروجی توجه کنید، به اتصالات کمتری نیاز پیدا می‌کنید. همچنین احتمال خرابی پمپ آب یا کاهش فشار آب هم کاهش پیدا می‌کند.


پیامد نصب و راه‌اندازی نادرست پمپ آب چیست؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که در صورت نصب نادرست پمپ آب چه اتفاقی می‌افتد. پاسخ واضح است؛ اولین پیامد نصب نادرست پمپ آب این است که آب به خوبی پمپاژ نمی‌شود و نمی‌توانیم انتظار عملکرد مطلوب از آن داشته باشیم.

اما همه چیز به پمپاژ آب ختم نمی‌شود. در صورت نصب نادرست باید منتظر استهلاک و خرابی زودهنگام پمپ آب هم باشیم.


روش‌های نصب و راه‌اندازی پمپ آب

سه روش متداول برای نصب و راه‌اندازی پمپ آب و مخزن شامل موارد زیر است.


نصب مخزن در پایین‌ترین مکان

یکی از روش‌های نصب پمپ آب قرار دادن آن زیر خاک یا در محلی پایین‌تر از سطح زمین است. البته باید کف محل مورد نظر به خوبی محکم و صاف شود.


نصب مخزن روی سطح زمین

لازم نیست نصب و راه‌اندازی پمپ آب را حتما زیر خاک انجام دهید، می‌توانید با بتن‌ریزی مکان مورد نظر، سطح همواری را همسطح با زمین آماده کنید. البته برای بهبود عملکرد پمپ آب، باید شیر ورودی تا ورودی مخزن حدود 30 سانتی‌متر فاصله داشته باشند تا فشاری روی مخزن ایجاد نشود یا شیر ترک نخورد.


نصب مخزن آب در ارتفاع بالاتر

در صورت تمایل می‌توانید نصب و اه‌اندازی پمپ آب را روی سازه‌های بلند یا روی پشت بام انجام دهید. در این موارد باید اطمینان داشته باشید که پمپ به‌‌خوبی می‌تواند آب را به ارتفاع مورد نظر در ساختمان برساند.

دقت داشته باشید اگر بخواهید پمپ آب را بدون مخزن نصب کنید، با مشکلات متعددی مواجه می‌شوید. به طور مثال یکی از رایج‌ترین مشکلات، کاهش طول عمر پمپ آب است. زیرا در این صورت به پمپ آب فشار مضاعفی وارد می‌شود و قطعات آن زودتر فرسوده می‌شوند. همچنین در صورتی که برای استفاده از پمپ آب، مخزن و آب ذخیره‌شده نداشته باشید، ممکن است در مواقع نیاز به آب به مشکل بربخورید و نتوانید آب مورد نیاز را تامین کنید.


نصب و راه‌اندازی پمپ آب بدون مخزن

برای نصب پمپ آب بدون مخزن، باید آن را در مسیر جریان لوله اصلی آب ساختمان قرار دهید. پمپ آب باید با استفاده از مهره و ماسوره و یک لوله هم‌قطر با لوله‌اصلی به آن وصل شود. همچنین مکان نصب پمپ آب باید صاف و هموار باشد تا هنگام کارکردن دچار لرزش نشود.

در صورتی که کارکرد پمپ آب با سر و صدا همراه باشد، لازم است از عایق صوتی هم بر روی آن استفاده شود تا ساکنین اذیت نشوند.


پمپ‌های آب در ظرفیت‌های مختلف در دسترس متقاضیان قرار دارد و هر فردی می‌تواند متناسب با نیاز خود پمپ مورد نیاز را انتخاب و نصب کند. سعی کردیم در این مطلب شما را با نکات مهمی که برای نصب و راه‌اندازی پمپ آب لازم است بدانید، آشنا کنیم. امیدواریم این اطلاعات برای شما مفید باشد.

0 نظر

کد امنیتی

ارسال نظر