کولتیواتور دستی

  • 0 نظر

قیمت کولتیواتور دستی

کشاورزی و زراعت به ادوات و تجهیزات تخصصی نیاز دارد تا کارها با سرعت بیشتر و به‌راحتی انجام شوند. کولتیواتور دستی یا کشت‌کار یکی از لوازم پرکاربرد در کشاورزی است که انواع مختلفی دارد و کار را برای کشاورزان آسان‌تر می‌کند. اگر می‌خواهید با کاربرد آن آشنا شوید و بدانید قیمت کولتیواتور دستی چقدر است، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا آخر بخوانید.


کولتیواتور دستی چیست؟

کولتیواتور دستی وسیله‌ای است که از آن برای کشت و زیر و رو کردن خاک استفاده می‌شود. این وسیله یک قاب اصلی و چند تیرک و دندانه دارد و در قسمت پشت تراکتور نصب می‌شود. در واقع کارایی کولتیواتور دستی شبیه گاو آهن است. اما قیمت کولتیواتور دستی نسبت به گاو آهن ارزان‌تر است. همچنین باید در شرایط کاری آسان مورد استفاده قرار بگیرد.

زیرا گاو آهن می‌تواند خاک را به‌طور عمیق زیر و رو کند و شخم بزند؛ در حالی‌که کولتیواتور دستی در خاکی که قبلا نرم شده استفاده می‌شود. موارد کاربرد کولتیواتور دستی به شرح زیر است.

تهیه بستر بذر

کنترل علف‌های هرز

مخلوط کردن کود و کمپوست

ناهموار کردن مزرعه برای جذب بیشتر آب باران

جلوگیری از فرسایش آبی و بادی خاک

بنابراین باید دقت داشته باشید که کولتیواتور دستی جایگزین گاو آهن نیست و نمی‌تواند همان کارایی را داشته باشد. کاربری کولتیواتور را می‌توان با اضافه کردن به متعلقات دیگری تغییر دارد. تجهیزات و ادوات کشاورزی دیگری که همراه با کولتیواتور مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل خیش، گاوآهن، نهرکن، روتیواتور و شخم زن است.


انواع کولتیواتور دستی 

یکی از تقسیم‌بندی‌های رایج کولتیواتور، دسته‌بندی آن بر اساس نوع سوخت مورد استفاده است. کولتیوار دستی بر اساس نوع سوخت مورد استفاده به انواع بنزینی و دیزلی تقسیم می‌شود.

کولتیواتور بنزینی در زمین‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما نوع دیزلی که با گازوئیل کار می‌کند در زمین‌های بزرگ کار می‌کند. مزیت استفاده از این نوع کولتیواتور این است که مصرف سوخت آن خیلی بالا نیست. همچنین قیمت کولتیواتور دستی که با بنزین کار می‌کند مناسب است.

بهتر است بدانید انواع مختلف کولتیواتور دیزلی به صورت هندلی یا سوئیچی کار می‌کنند.


تفاوت کولتیواتور با تیلر چیست؟

یکی از اشتباهات رایج درباره کولتیواتور دستی این است که برخی از افراد گمان می‌کنند کولتیواتور و تیلر تراکتور یکسان هستند. اما در واقع تیلر تراکتور ابزاری دوچرخ است که با موتورهای دیزلی 8 تا 14 اسب بخار کار می‌کند. تیلر تراکتور در زمین‌های شالیزاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کولتیواتور هم از خانواده تیلر است، اما قدرت آن نسبت به تیلر کمتر است و ابعاد کوچک‌تری دارد. در واقع این دو وسیله تشابهاتی با هم دارند اما کولیتواتور کوچک‌تر است و در زمین‌های خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد.


قیمت کولتیواتور دستی چقدر است؟

دغدغه اغلب کسانی که قصد خرید تجهیزات کشاورزی مانند کولتیواتور دارند این است که قیمت کولتیواتور دستی چقدر است. واقعیت این است که قیمت کولتیواتور دستی بستگی به چندین عامل دارد و یک مقدار مشخص نیست.

عوامل موثر بر قیمت کولتیواتور دستی شامل موارد زیر است.


اندازه کولتیواتور دستی

اولین عامل با اهمیت در تعیین قیمت کولتیواتور اندازه آن است. فرقی نمی‌کند کولتیواتور بنزینی باشد یا دیزلی؛ در هر حال با اندازه‌های کوچک تا بزرگ طراحی می‌شود تا خریداران بتوانند متناسب با نیاز خود مناسب‌ترین سایز را انتخاب کنند.

به طور مثال قدرت کولتیواتور بنزنی از 5/5 تا 7 اسب‌بخار است. همچنین انواع دیزلی کولتیواتور از 7 تا 10 اسب بخار قدرت دارند.


مرغوبیت چرخ‌های کولتیواتور

عامل با اهمیت دیگری که در قیمت کولتیواتور و کارکرد صحیح آن تاثیر دارد، کیفیت و مرغوبیت کولتیواتور است. در صورتی که ساختار دستگاه به شکلی طراحی نشده باشد که دستگاه به‌راحتی روی خاک حرکت کند، چرخ‌های آن دچار مشکل می‌شود و دیگر نمی‌تواند حرکت کند.

در واقع چرخ‌ها وسیله‌ای برای تعلیق دستگاه هستند که در صورت طراحی و نصب صحیح، همچنین برخورداری از کیفیت بالا موجب کارکرد صحیح دستگاه می‌شوند. انواع چرخ‌هایی که بر اساس نوع کاربری کولتیواتور مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل موارد زیر است.


چرخ‌های پلاستیکی

از کولتیواتور با چرخ پلاستیکی برای کارهای سبک کشاورزی استفاده می‌شود. همچنین می‌توان چرخ‌های پلاستیک را برای بارکشی در سطوح صاف و هموار مورد استفاده قرار داد.


چرخ‌های آهنی

از کولتیواتور با چرخ آهنی پره‌دار می‌توان برای شخم زدن زمین سفت استفاده کرد.


چرخ آهنی استوانه‌ای

کولتیواتوری که چرخ آهنی داشته باشد در زمین‌های شالی و مزارع مورد استفاده قرار می‌گیرد.


تاثیر کیفیت تیغه‌ها بر قیمت کولتیواتور دستی

کولتیواتور دستی چند تیغه دارد که در ترکیب کردن خاک نقش اصلی را ایفا می‌کند. طول و جنس تیغه‌ها در تعیین قیمت کولتیواتور دستی تاثیرگذار است. کولتیواتوری که تیغه‌های مرغوب داشته باشد، به راحتی می‌تواند خاک را جابه‌جا کند و در صورتی که با اجسام سفتی در خاک برخورد کند، نمی‌شکند یا آسیب نمی‌بیند. به همین جهت توصیه می‌شود هنگام خرید کولتیوار به بالا بودن قیمت کولتیواتور دستی توجه نکنید، بلکه به کیفیت قطعات آن توجه کنید تا بتوانید اطمینان داشته باشید محصول تا مدت‌ها قابل استفاده است.


گارانتی و خدمات پس از فروش کولتیواتور دستی

محصولاتی که گارانتی و خدمات پس از فروش دارند، برای خرید مناسب‌تر هستند. زیرا در صورتی که خرابی یا آسیبی برای آن پیش بیاید، می‌توان از خدمات گارانتی استفاده کرد در واقع گارانتی و خدمات پس از فروش تضمینی برای کیفیت کولتیواتور و قطعات آن است.

بنابراین اگر قیمت کولتیواتور دستی بدون گارانتی پایین بود، نباید برای خرید آن وسوسه شوید. زیرا احتمال دارد در آینده دچار مشکل شوید.


نکات مهم برای خرید کولتیواتور دستی

برای اینکه بتوانید خریدی به‌صرفه و مطمئن داشته باشید باید هنگام خرید به نکاتی را در نظر داشته باشید.

اولین نکته برای خرید هر کدام از تجهیزات کشاورزی انتخاب فروشگاه معتبر است. در فروشگاه‌های معتبر محصول با مناسب‌ترین قیمت در اختیار مشتری قرار می‌گیرد. همچنین خریدار باید به کیفیت قطعات و چرخ‌های کولتیواتور دستی توجه کند تا محصولی مرغوب را متناسب با نیاز خود خریداری کند.

فروشگاه‌های معتبر کولتیواتور دستی و سایر ابزارها و ادوات کشاورزی را با ضمانت‌نامه در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.

کولتیواتور دستی یکی از تجهیزات مورد نیاز در کشاورزی است که از آن برای شخم زدن زمین استفاده می‌شود. این مطلب راهنمایی کامل درباره کولتیواتور دستی است که شما با خواندن آن می‌توانید با کاربردهای این وسیله، همچنین عوامل تاثیرگذار بر قیمت کولتیواتور دستی آشنا شوید.

امیدواریم با استفاده از اطلاعات این مطلب بتوانید محصولی کاربردی را خریداری کنید.

0 نظر

کد امنیتی

ارسال نظر